Oleg Protopopov, dvostruki osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama, preminuo prije nekoliko dana u 92. godini. S pokojnom suprugom Ljudmilom Belousovom osvojio je prve dvije titule u umjetničkom klizanju u parovima za SSSR. Međutim, to je bio tek početak njihovog usphjeha. Bili su svjetski prvaci četiri puta, piše Stil.
Oleg i Ljudmila su se vjenčali u prosincu 1957. godine, a zajedno su klizali cijeli život. Par je svjesno odlučili da nikad neće imati djecu, bili su dovoljni jedno drugome. Njihova ljubavna priča prekinuta je 2017. godine kad je Ljudmila umrla, tada je imala 81 godinu. Ostali su zapamćeni kao par koji je stvarao najljepše bajke na ledu i čija se strast osjećala kad god bi zakoračili na scenu. U braku su bili skoro 60 godina, a klizači još duže.
U jednom intervjuu, novinar ih je upitao koja je tajna njihove vitalnosti. Oleg je odgovorio da je za to glavni krivac hladna klima, a Ljudmila je dobacila: 'Znate, i voće kad čuvate u hladnjaku ono duže traje'.
Oleg Protopopov je svoje mučno, ratno djetinjstvo proveo u tadašnjem Lenjingradu, današnjem Sankt Peterburgu, koji je od rujna 1941. do siječnja 1944. bio pod opsadom nacista. Uz nadljudske napore njegov očuh je nekako uspio izvući iz opkoljenog i gotovo uništenog Lenjingrada malog Olega i njegovu majku, profesionalnu balerinu. Kada je Oleg imao 15 godina od očuha je dobio svoje prve klizaljke i tu počinje njegova bajka.
Tri godine mlađa Ljudmila Belousova je također kasno počela s klizanjem, zaljubivši se u ovaj sport gledajući austrijski film 'Proljeće na ledu'. Imala je 16 godina kada je prvi put stala na klizaljke.
Oleg i Ljudmila se upoznaju 1954. godine i tada počinju zajedno trenirati. Na ledu se rađa jedna topla ljubavna priča. Sljedeće godine Ljudmila napušta studij u Moskvi i seli se u Lenjingrad gdje je Oleg služio vojni rok u Baltičkoj floti. Svaki slobodan trenutak su provodili zajedno, na ledu.
Tolika predanost klizanju je morala uroditi plodom. Par je svoju prvu olimpijsku zlatnu medalju osvojio u Insburcku 1964. godine kad su predstavljali SSSR. Oni su započeli najduži, četrdesetogodišnji niz u povijesti olimpijskog sporta, jer su sovjetski/ruski parovi osvajali zlatne medalje od 1964. pa sve do 2006. godine.
Oleg je tada, u dobi od 31 godine, bio najstariji sudionik klizačkog natjecanja. Na sljedećim Olimpijski igrama u Grenobleu, čudo se ponovila. Oleg i Ljudmila su ostvarili isti uspjeh kao i na prethodnim Olimpijskim igrama i tako se upisali u klizačku povijest.
Četiri godine za redom (1965., 1966., 1967. i 1968.) osvajali su zlatne medalje i na Europskom i na Svjetskom prvenstvu. Međutim, život je za njih dvoje planirao malo drugačiju i kompliciraniju priču. Slavni klizački par postao je problem za komunistički režim. Naime, odbijali su prekinuti prijateljstvo s čuvenim sportskim novinarom Arkadijem Galinskim, a zbog toga su stekli status državnog neprijatelja.
Shvatili su da tu za njih više nema života pa su tijekom turneje 1979. godine ostali u Švicarskoj i zatražili politički azil. Svoju oazu mira pronašli u malom švicarskom selu. Prestali su s natjecanjima, ali su organizirali klizačke kampove i trenirali druge.
U svojoj domovini su bili proglađeni izdajnicima, njihova imena su izbrisana iz sovjetskih dnevnika osvajača medalja. Tek nakon nekoliko desetljeća su im vraćena sva prava i priznanja. Oleg i Ljudmila su prvi put posjetili Rusiju poslije 23 godina izbjeglištva, i to na poziv slavnog hokejaša, tada ministra sporta Vjačeslava Fetisova.
Belousova i Protopopov puno su pridonijeli razvoju klizačke discipline kojom su se bavili uvodeći tri varijante 'spirale smrti' koju su nazvali 'kozmička spirala', 'spirala života' i 'spirala ljubavi'. Poznavatelji i analitičari ovog sporta ističu da su Belousova i Protopopov veliki klizači ne samo zato što su bili višestruki prvaci, već i zbog svog izuzetnog kreativnog utjecaja.
Ljudmila i Oleg oduševili su svijet 2015. godine, 51 godinu nakon osvajanja prvog olimpijskog zlata, sudjelovanjem u ledenoj reviji 'Večer s pobjednicima' koja se svake jeseni održava u organizaciji studenata Sveučilišta Harvard.
Nisu tada izvodili piruete i skokove iz razumljivog razloga, ali su se ipak mogli uvući u iste blještave kostime od prije pola stoljeća.
Strastveno su plesali sve do njezine smrti 2017. Njoj u čast Oleg je svake godine u sklopu manifestacije 'Klizanje za odrasle' organizirao izložbu 'Živjela žena' i svojom solo točkom zatvorio ovu manifestaciju.