Unatoč tome što je izgubio finale Wimbledona, cijeli svijet želi znati koja je tajna uspjeha Novaka Đoković(36). Srpski tenisač često je naglašavao da u njegovom životu važnu ulogu ima prehrana, i to autofagija.
Autofagija je proces tijekom kojeg tijelo ponovno koristi stare i oštećene dijelove stanica. Stanice su osnovni građevni blokovi svakog tkiva i organa tijelu, a svaka sadrži više dijelova koji održavaju njezino funkcioniranje. S vremenom ti dijelovi mogu postati neispravni ili prestati raditi. Oni postaju smeće unutar inače zdrave stanice.
Autofagija je sustav staničnog recikliranja vašeg tijela. Omogućuje stanicama da se rastavi na dijelove te prenamijeni one koji se mogu spasiti u nove, upotrebljive dijelove stanica, a odbaci dijelove koji joj nisu potrebni.
Autofagija je također kontrola kvalitetu vaših stanica. Previše neželjenih komponenti zauzima prostor i može usporiti ili spriječiti ispravno funkcioniranje ćelije. Što znači da je ovaj proces itekako dobar za vaše tijelo.
'Dotakao bih se teme autofagije. Koliko je bitna, ta vrsta posta 16 - 8 je popularna, 16 sati se ne jede, 8 sati se jede, to ja primenjujem, osjetio sam u poslednjih godinu i pol dana koliko to prakticiram, dosta poboljšanja u probavnom sustavu, bolje spavam, imam više energije tijekom dana', rekao je tenisač u razgovaru s profesorom doktorom Draganom Ivanovim.
Zašto je autofagija važna?
Neophodna je za preživljavanje i funkcioniranje stanica jer:
- Reciklira oštećene dijelove stanica u potpuno funkcionalne dijelove stanica.
- Rješava se nefunkcionalnih dijelova stanica koji zauzimaju prostor i usporavaju rad.
- Uništava patogene u stanici koji je mogu oštetiti, poput virusa i bakterija.
Također igra važnu ulogu kada je riječ o starenju i dugovječnosti. Kako osoba stari, autofagija se smanjuje, što može dovesti do nakupljanja staničnih dijelova smeća i, zauzvrat, stanica koje ne funkcioniraju najbolje.
Možete li izazvati autofagiju?
Da, možete ju izazvati na nekoliko sljedećih načina:
- Post: To znači da trebate prestanete jesti određeno vrijeme. Post lišava vaše tijelo hranjivih tvari, prisiljavajući ga da prenamijeni stanične komponente kako bi funkcionirale.
- Ograničenje kalorija: Umjesto da svoje tijelo potpuno lišite kalorija (kao kod posta), vi ih ograničite. To tjera vaše stanice na autofagiju kako bi nadoknadile izgubljene hranjive tvari.
- Prelazak na dijetu s visokim udjelom masti i niskim udjelom ugljikohidrata: Ova vrsta dijete, koja se obično naziva keto , mijenja način na koji vaše tijelo sagorijeva energiju, tako da umjesto sagorijevanja ugljikohidrata ili šećera za energiju, sagorijeva masnoće. To može pokrenuti autofagiju.
- Vježbanje: Može potaknuti autofagiju, ovisno o vrsti vježbe koju radite i njezinom intenzitetu.
Ipak, mogućnost induciranja autofagije ne znači da biste trebali. Na primjer, post, restrikcija kalorija ili prelazak na keto dijetu možda neće biti sigurni ako ste trudni, dojite ili imate stanje poput dijabetesa.
Koje su prednosti autofagije?
Čini se da je Novak svjestan prednosti ovog procesa u tijela. Stručnjaci često navode da je najveća prednost što je to odličan proces protiv starenja. Štoviše, to najpoznatij način na koji tijelo vraća sat unatrag i stvara mlađe stanice.
Osim toga, registrirani dijetetičar, Scott Keatley, kaže da u vrijeme gladovanja, autofagija održava tijelo u životu tako što razgrađuje stanični materijal i ponovno ga koristi za potrebne procese.
Na staničnoj razini, prednosti autofagije uključuju:
- uklanjanje toksičnih proteina iz stanica koji se pripisuju neurodegenerativnim bolestima, kao što su Parkinsonova i Alzheimerova bolest
- recikliranje zaostalih proteina
- osiguravanje energije i građevnih blokova za stanice koje bi još mogle imati koristi od popravka
- u većem obimu, potiče regeneraciju i zdrave stanice.