Najveći od svih hrvatskih nogometnih trenera, Miroslav Ćiro Blažević, preminuo je dan prije svog 88. rođendana nakon duge i mukotrpne borbe s rakom. Nakon dugotrajne borbe sa zloćudnom bolešću koja je metastazirala i Ćiri uništila zdravlje, jutros je hrvatske medije u crno zavela vijest da nas je zauvijek napustio.
Njemu u čast odlučili smo se prisjetiti njegovih najvećih karijernih uspjeha i sportskih trenutaka po kojima ćemo ga zauvijek pamtiti. Legendarni trener izdahnuo je u Zajčevoj nakon što mu se stanje naglo pogoršalo noćas te nakon što ga je Hitna pomoć tamo prevezla – nažalost, nije mu bilo pomoći. Inače, Ćiro se rodio 9. veljače 1935. u Dolcu na Lašvi i to u mnogobrojnoj obitelji. Bio je osmo, najmlađe dijete Katarine i Mate Blaževića. Obitelj je obilježila tragedija u kojoj su od španjolske gripe preminuli njegovi mlađi brat i sestra.
Miroslav je postao poznat kao Ćiro kada je na jednoj zabavi, kada mu je bilo samo 5 godina, jer su mu tada nadjenuli taj nadimak. Od malih je nogu pokazivao interes za sport, no nije mu odmah nogomet bio u fokusu. Prvo se bavio skijaškim trčanjem, a kao 15-godišnjak je nastupio na republičkom prvenstvu na Jahorini, a 1952. na državnom prvenstvu na slovenskom Pohorju u utrci na šest kilometara bio je pobjednik u konkurenciji mlađih omladinaca. To je bila prva titula za jednoga natjecatelja iz BiH.
No, tijekom bavljenja skijaškim trčanjem počeo se zanimati i za nogomet, sport koji će mu obilježiti život. Prvo je počeo igrati kao napadač, a kako je bio jako talentiran, u klubu ‘Bratstvo’ morali su falsificirati njegov rodni list i učiniti ga dvije godine starijim kako bi se zakonski smio uključiti u prvu postavu momčadi.
U Dinamu je završio slučajno, susrevši trenera Dinama na ulici u Zagrebu, a ovaj ga je odmah pozvao na probni trening. No, službeno nikada nije bio Dinamov igrač, sudbina se uplela i odvojila ga od terena zbog odsluženja vojnog roka, a kada je vojna obveza završila otišao je igrati u Lokomotivu, Sarajevo I Rijeku.
U Rijeci je upoznao svoju suprugu Zdenku Đorđević, s kojom se oženio 1961. godine i dobio troje djece: kćeri Barbaru i Katarinu te sina Miroslava. Iz Rijeke je 1963. godine prešao u švicarski Sion, potom je igrao za Servette, a igračku karijeru okončao je u klubu Moutier.
Upravo je u planinskoj Švicarskoj započeo svoju briljantnu trenersku karijeru, a 1976. je počeo voditi švicarsku nogometnu reprezentaciju. Ćiro se potom vratio u Jugoslaviju te 1979. preuzeo momčad Rijeke, a u prosincu 1980. godine prihvatio je poziv Dinama. Ondje se u prvom mandatu zadržao do ljeta 1983., potom drugi put od 1985. do 1988., treći put od 1992. do 1994., a četvrti put je vodio momčad Dinama u sezoni 2002./2003.
Podsjetimo se, Miroslav Blažević proglašen je Dinamovim 'Trenerom stoljeća', a ostao je zapamćen i nogometni stručnjak koji je nakon 24 godine donio Dinamu naslov prvaka (1982.), ali i istodobno promijenio imidž cijelog kluba.
Osim u Švicarskoj, Jugoslaviji i Hrvatskoj, vodio je klubove u još šest zemalja: Francuskoj, Grčkoj, Sloveniji, Kini, Iranu i BiH. Kao što znamo, Ćiro je sve donedavno bio najuspješniji hrvatski nogometni izbornik i to zahvaljujući osvajanju trećeg mjesta na Svjetskom nogometnom prvenstvu 1998. Hrvatsku reprezentaciju vodio je u 73 utakmice, a iako je danas Zlatko Dalić najuspješniji izbornik, Ćiro je svakako najlegendarniji.
Posljednju službenu utakmicu u bogatoj trenerskoj karijeri Ćiro Blažević vodio je 14. prosinca 2014. godine na klupi Zadra u Stanovima odigravši protiv Splita 1:1.
Još Ćirinih fotografija možete pogledati u nastavku.