Ako ovoga nogometaš predstavljate, dovoljno je reći 'Batigol', malo je onih koji neće znati da je riječ o legendarnom dugokosom napadaču koji je bio nemilosrdan prema protivničkim vratarima. Gabriel Batistuta legenda je argentinskog nogometa, Boce Juniors, Fiorentine. Toliko su ga voljeli navijači La Viole da su mu u Firenci podigli spomenik, piše Kurir

Kao dječak nije se želio baviti nogometom jer je više volio košarku. Ali sve se promijenilo 1978. godine kad je Argentina bila domaćin Svjetskog prvenstva, pobijedila je Nizozemsku i postala svjetski prvak. Tada je devetogodišnji Batistuta promijenio mišljenje, postat će nogometaš zbog svog idola Marija Kempesa

Nogomet je počeo igrati u lokalnom klubu Grupo Alegria, a potom je prešao u Platense. U utakmici protiv Newell's Old Boys, Batistuta je zabio dva gola. Ta utakmica mu je promijenila život jer ga je zapazio Marcelo Bielsa, a potom je 1988. s 19 godina potpisao profesionalni ugovor u Newell's Old Boys.

Počeci mu nisu bili laki. Odvojenost od kuće, obitelji, djevojke, odrazila su se na Batistutu. Nije uspio nametnuti se i prilagoditi pa je otišao na posudbu niželigašu Deportivo Italiana iz Buenos Airesa. Ondje se odlično snašao, sudjelovao je s timom na turniru u Italiju na kojem je zabio nekoliko golova. Odlična igra u Deportivu bila je preporuka za River Platu 1989. godine. Bio je odličan u polusezoni, dao je čak 17 golova, ali sve se promijenilo dolaskom novog trenera - Daniela Passarelle, legendarnog nogometaš koji je s Argentinom 1978. godine bio prvak svijeta. Naime, Passarella nije volio Batistutu. 

'Kad Batistuta pronađe tim koji će biti sposoban igrati s njim, tad će već biti mrtav', znao je govoriti. 

No, uskoro je zažalio zbog te izjave. Boca je angažirala Batistutu koji je pronašao svoje mjesto. Uz to, trener je postao Urugvajac Óscar Tabárez, a Batistuta je zasjao. Batigol je dobio dres s brojem devet, postao prvi strijelac ekipe, a njegovi golovi bili su presudni u borbi za titulu. Navijači, inače, ne opraštaju prelaske nogometaša u redove najljućeg rivala. No, Batistuti je to bilo oprošteno.

Gabriel Batistuta (2).jpg
PHILIPPE DESMAZES / AFP / Profimedia 

'Ovog ću dovesti pod svaku cijenu!' 

Batistuta je svojom igrom zaradio poziv u reprezentaciju, a 1991. na Copi Americe impresionirao je predsjednika Fiorentine. 

'Ovog ću dovesti pod svaku cijenu', rekao je. 

U Italiji je pustio kosu kako bi više podsjećao na Kempesa, ali ga je s vremenom i nadmašio. Tu je i dobio nadimak Batigol po kojem ga je cijeli svijet danas zna. Pored toga što je zabijao golove, bio je izrazito inteligentan nogometaš odlične tehnike i preciznosti pri izvođenju slobodnih udaraca. U debitantskoj sezoni za Fiorentinu dao je 13 golova. Kada je 1993. godine Fiorentina ispala u seriju B odlučio je ostati u klubu i pomoći mu da se vrati u prvu ligu. Nakon tog poteza postao je ljubimac navijača u Firenci, a Fiorentina se ekspresno vratila u Seriju A, a Batistuta je dobio status božanstva. 

Već iduće godine došli su do gornjeg dijela tablice, a Batistuta je osvojio titulu najbolje strijelca talijanske lige u sezoni 1994/95. s 26 golova. Također, iste godine je osvojio talijanski kup. Naredne četiri godine predvodio je Fiorentinu u pokušajima osvajanja Scudeta, ali mu to nije pošlo za rukom. 

Čelnici kluba odlučili su tada prodati najbolje igrače, a Batistuta je odlučio napustiti klub. To se nije svidjelo navijačima pa su demolirali stadion zahtijevajući od uprave Fiorentine da na svaki način zadrže Batistutu. Navijači su financirali izgradnju spomenika nogometaš koji se i danas nalazi u blizini kluba. Ipak, s obzirom na to da uprava nije popustila, Batistuta prelazi u Romu. S Romom osvaja Scudetto u sezoni 2000/2001. i na 28 utakmica postiže 20 golova. Kasnije prelazi u Inter gdje zbog povrede igra samo nekoliko utakmica i postiže dva gola. 

Pred kraj karijere odlazi u katarski Al-Arabi gdje ga proglašavaju najboljim igračem lige

Gabriel Batistuta (3).jpg
Bildbyran / Zuma Press / Profimedia 

Životna drama slavnog Argentinca

Batistuta je ujedno i završio svoju karijeru u Al-Arabiju nakon niza ozljeda. Mnogi obožavatelji nogometa pamte rečenicu legendarnog Diega Maradone.

'Ako itko zaslužuje da me nadmaši onda je to Batistuta', rekao je Diego. 

Po završetku karijere, govorio je da je bio na rubu ludila zbog bolova.

Ovaj legendarni sportaš dolazi iz skromne obitelji mesara i tajnice. Odrastajući s tri sestre, Batistuta je naučio cijeniti žene i tretirati ih s poštovanjem, a buduću je suprugu upoznao kada je imao samo 16 godina, a ona tek 15. Vjenčali su se 1990., a 1991. se par odselio u Firencu gdje im se godinu dana kasnije rodio i sin. Nakon prvog djeteta, došla su na svijet još dvojica dječaka, 1997. i 1999., a nakon 13 godina u Italiji, obitelj se 2003. preselila u Katar.

Tamo su živjeli sve do 2007., a od tada do danas ponovno su stanovnici Argentine. No, ono što mnoge iznenađuje je to što se nekoć uspješni nogometaš više uopće ne bavi nogometom već uživa isključivo u golfu i jahanju konja, a sam je rekao kako mu je nogometne lopte dosta za cijeli život. Također, sportu je okrenuo leđa te je pokrenuo svoju građevinsku tvrtku čiji je danas direktor.