Legendarna hrvatska skijašica Janica Kostelić danas slavi 42. rođendan. S četirima olimpijskim zlatnim medaljama i dvjema srebrnim, najuspješnija je alpska skijašica u povijesti Zimskih olimpijskih igara. Iako pamte brojne njezine utrke, mnogi će zauvijek pamtiti njezinu utrku na Snježnoj kraljici 5. siječanja 2006. godine, dana koji je zahvaljujući Janici Kostelić upisan u povijest hrvatskog skijanja.

Na Sljemenu prije Janica je učinila nemoguće kad je na vlastiti rođendan bez štapa i rukavice stigla do trećeg mjesta i još jednom pokazala zašto je neponovljiva skijašica.

Prvu vožnju završila je na sedmom mjestu, a onda je uslijedila najveća drama koju je skijaški svijet ikad vidio. Već u samom početku vožnje ostale je bez štapa, no publika i baklje vodile su je do cilja pritom trpeći bol koju običan čovjek ne može ni zamisliti. Snimka utrke obišla je svijet, a Janica osvojila srca obožavatelja kojih je već do tada imala mnogo.

Tog dana proslavila je 24. rođendan, a po završetku utrke, unatoč pretrpljenoj boli i modricama koje je zadobila, izjavom je nasmijala gledatelje.

'Stojim na startu i mislim si, u prvoj vožnji vozila sam kao krava, a svi ovi ljudi ovdje su samo zbog mene, morala sam im se nekako odužiti. Ako ne pobjedom, onda barem postoljem. I išla sam na sve ili ništa. I onda se, razmišljajući tako, odgurnem na startu i izgubim štap. Htjela sam odustati, boljela me ruka, a imala sam pred sobom više od 20 vrata', rekla je tada Janica.

S tom utrkom Janica je ušla u legendu skijanja, no jedini ukor dobila je od majke Marice.

'To je kao da se avion spusti bez jednog krila, no većina ljudi nije ni shvatila da vozi bez štapa i rukavice. To je čisti mazohizam', rekla je Marica.

Podsjetimo, prvo mjesto tada uzela je Marlies Schield, a iza nje se na postolje popela Kathrin Zettel. Janica je za pobjednicom zaostala sekundu i 45 stotinki.