Jelena Đoković redovito ističe koliko je za nju važna zdrava prehrana, a mnogi ističu da je upravo to razlog zašto tako mladoliko izgleda. Lijepa supruga Novaka Đokovića jednom je ispričala kako je postala vegankom

'Počela sam razmišljati kako da preživim tri godine, jer nisam imala novca da jedem u ne znam kakvim restoranima, a nisam ni živjela u domu gdje imam kuhinju. Tako da je veganstvo krenulo iz muke', rekla je Jelena.

Dodala je da nije mislila da će biti vegan do kraja života, ali da joj za sada pomaže da se dobro osjeća.

'Ja sam bila veliki mesojed, i jako ga volim još uvijek, ali ga ne jedem. Dobro se osjećam i meni je to bio cilj, da nađem način kako da živim ovaj život budna, s energijom, zdava', otkrila je.

Lijepa Jelena je otkrila kako se hrani.

'Moja prehrana je 70 posto sirove hrane, a 30 posto skuhane. Najčešće jedem juhu, bezglutensku tjesteninu, kvinoju, rižu... Teško je danas pronaći pravu hranu i pripremljenu na zdrav način. Zato mi je važno da se dobro organiziramo oko obroka i sretna sam što imam partnera koji je kao i ja posvećen tome da ostane zdrav i jak. Naši režimi prehrani se tek malo razlikuju', zaključila je Jelena Đoković u emisiji 'Šta sam tebi i ko sam sebi'.

Prema svemu sudeći, tajna njezine ljepote i vitkosti krije se u posebnom režimu prehrane, a u kojem ključnu ulogu igra žitarica kvinoja. Naime, to je namirnica bez koje Jelena ne može zamisliti svoj dan, a kombinira ju u različitim receptima na različite načine. Kako ni ona ni suprug Novak godinama ne jedu meso, tako se trude svoj jelovnik obogatiti prirodnim izvorima proteina, a jedan od njih je i kvinoja – prava riznica zdravlja.

Ova se namirnica naziva i 'zlatom Inka' kao i 'kraljicom smjemenki', a drevne civilizacije Južne Amerike uvelike su bazirale svoju prehranu na njoj. Smatralo ju se svetom biljkom te osim za prehranu koristilo i u narodnoj medicini. Kako kvinoja obiluje proteinima, vitaminom C, kalcijem, raznim mineralima, aminokiselinama i mnogim drugim vrijednim nutrijentima, koristilo ju se i za jelo i za izradu masti, eteričnih ulja i narodnih lijekova. Tako se zna da se povijesno kvinoja posebno prepisivala bolesnicima za liječenje gihta, tumora, hemeroida i išijasa.

Zdravstveni benefiti kvinoje

Radi se o namirnici koja je odlična zamjena za meso jer daje dugotrajnu energiju, a niskokalorična je. Ako ste vegetarijanac ili pak želite smanjiti unos namirnica životinjskog porijekla, svakako razmislite o češćem konzumiranju kvinoje. Bogata je proteinima, ali i vlaknima pa tako ubrzava rad crijeva i metabolizam.

Kvinoja smanjuje rizik od dijabetesa

Kvinoja sadrži veliku količinu biljnih vlakana. Vlakna pomažu u kontroli šećera u krvi i usporavaju razbijanje ugljikohidrata na glukozu. Zahvaljujući njima kvinoja ima nizak glikemijski indeks, samo 53, i korištenje kvinoje u prehrani može čak i poboljšati stanje bolesnika oboljelih od dijabetesa tipa 2.

Kvinoja.jpg
Shutterstock 

Snižava kolesterol

Znatan sadržaj vlakana u kvinoji utječe i na smanjenje nivoa ukupnog kolesterola kao i nivoa lošeg LDL kolesterola.

Zamjena za proteine životinjskog porijekla

Kvinoja je sjajna zamjena za proteine životinjskog porijekla tako da ima posebnu ulogu u prehrani vegana i vegetarijanaca. Tako jedna šalica skuhane kvinoje sadrži 8 g proteina.

Kontrolira krvni tlak

Kvinoja ima visok sadržaj kalija u usporedbi s drugim žitaricama. S obzirom na to da kalij održava zdravi balans natrija u organizmu, on povoljno utječe na smanjenje višeg krvnog tlaka. Kvinoja također sadrži i dosta magnezija koji također regulira krvni tlak.

Pomaže održavanju zdrave tjelesne težine

Visok sadržaj biljnih vlakana, proteina i relativno nizak glikemijski indeks je dobra kombinacija u borbi protiv debljine. Konzumacija kvinoje držat će vas dulje sitima, a možete ju jesti u salatama, desertima i kao prilog mnogim jelima.

Više fotografija Jelene, pogledajte u galeriji.

Instagram, PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia Jelena Đoković