Otac je tukao remenom dok je osvajala turnire: Bila druga tenisačica na svijetu, a onda postala časna sestra

Neobična životna priča bivše teniske zvijezde.

Frinke / imago sportfotodienst / Profimedia

Proslavljena američka tenisačicaAndrea Jaeger ima nevjerojatnu životnu priču. Već kao djevojčica sa 16 godina osvajala je teniske terena, ali i postala druga igračica svijeta koja je pet puta igrala polufinala Grand Slama, a dva puta je došla i do finala. 

Ona je 1980. godine postala najmlađa sudionica Wimbledona ikad. Tijekom karijere u pojedinačnoj konkurenciji je pobijedila i Billie Jean King. Jaeger je tada izgubila finale od Navratilove. Godine 2003. Jaeger je rekla da se noć prije finala žestoko posvađala s ocem oko vježbanja i da ju je on zaključao iz stana. Na kraju, Jaeger je zamolila Navratilovu da uvjeri njezinog oca da je pusti.

U istom intervjuu 2003., tenisačica je izjavila da nikada nije bila predana tome da bude najbolje rangirana igračica na svijetu i da je gubila mečeve kako bi izbjegla prvo mjesto. Kako je napredovala prema vrhu, počela je posjećivati ​​bolnice tijekom turnira. Izjavila je da joj je, prema riječima kolumnista USA Todaya, 'teško pomiriti uskogrudni fokus vrhunske tenisačice s njezinom željom da pomaže drugima'.

Teža ozljeda ramena u dobi od 19 godina prekinula je Jaegerinu karijeru 1985.

Sabotaža kolegica 

Već sa 16 godina, zahvaljujući svojim uspjesima, Andrea je postala superzvijezda, a snimala je za modne časopise i imala brojne reklamne ugovore s vodećim svjetskim brendovima. Tada su je druge tenisačice počele sabotirati. 

'Imala sam situacije kad sam otišla po reket, a žice su bile presječene. Drugi dan pronašla sam žilete umetnute u zadnji dio mojih tenisica. A onda su postojale stalne priče u svlačionici o mojim malim grudima, sa 16 godina. Stalno sam razmišljala, tko je ovdje dijete, ja ili oni? Bilo je odvratno i odbojno', prisjetila se. 

Tenisačica je tada na jednoj strani imala oca tiranina, na drugoj kolegice kojoj su joj zavidjele, a onda i dvosmisleno ponašanje rukovodstva Ženska teniska asocijacija (WTA). Na tulumu po završetku sezone, jedan zaposleni joj je ulio alkohol u sok

'Nikad ranije nisam pila i vrtjelo mi se u glavi, nisam razumjela što se događa. Na kraju se ovaj čovjek ponudio da me odveze kući, a usput smo se zabili u kontejner za smeće. Kad smo se zaustavili kod mog stana, pokušao me poljubiti', ispričala je.

Scott Wintrow / Getty images / Profimedia 

Maltretiranje 

Andrea je nakon završetka karijere priznala i da su je suci nekoliko puta maltretirali u svlačionici nakon mečeva. 

'Toliko sam se plašila da se ozlijedim da sam se presvlačila u toaletu ili tuš kabini. Jednom na US Openu netko me je prepoznao i pitao što radim tamo? Morala sam lagati da je pukla cijev u svlačionici', rekla je. 

Ne samo to, otac je kontrolirao svaki njezin korak. Nije smjela zakasniti na trening, nije je puštao s terena dok ne pogodi bar 500 bekhendova, njezini odgovori na konferencijama su bili unaprijed dogovoreni, a uvijek je odlazila na spavanje u isto vrijeme. 

'Moj otac Roland je rođen u Njemačkoj prije Drugog svjetskog rata. Bilo je to drugo vrijeme, drugačije obrazovanje, druga disciplina, a on je bio amaterski boksač. Za njega je bilo normalno da koristi remen', ispričala je svojevremeno pa dodala: 

'Izvan terena se nisam osjećala sigurno i bojala sam se za svoj zdrav razum.'

KEYSTONE Pictures USA / Zuma Press / Profimedia 

Jedna posjeta joj promijenila život 

Godina 1982. dogodila se nevjerojatna tragedija u SAD. Grupa tinejdžera kolektivno si je oduzela život u školu u New Yorku, a tenisačica je željela posjetiti školu i pružiti podršku roditeljima. Ona je to pokušala učiniti tajno, ali novinar New York Timesa joj je ušao u trag i njezine fotografije su se pojavile u novinama. 

To je razbjesnilo rukovodstvo WTA. Pozvali su je u ured i rekli da bi njezino sudjelovanje u toj priči moglo naštetiti organizaciji. Ona je uskoro završila karijeru, a ozljeda je bila samo jedna stvar koja je dodatno potaknula njezinu odluku. 

'Bog je donio odluku umjesto mene. Tijekom meča mi se noga okliznula, promašila sam loptu, a u tom trenutku mi je nešto zaškripjelo u ramenu. Meč se morao prekinuti jer nisam mogla podići ruku, beživotno se gibala, kao crijevo. Bol je otupjela saznanjem da sada neću morati trenirati neko vrijeme i da ću moći posvetiti vrijeme djeci iz sirotišta kojima je bila potrebna podrška', ispričala je. 

Donirala novac 

Andrea tu nije stala, šokirala je svijet kad je 1985. godine stekla diplomu iz teologije te, unatoč očevom suprotstavljanju, sav zarađeni novac donirala u dobrotvorne svrhe. Početkom 1990-ih osnovala je fondaciju Little Star za djecu oboljelu od raka i postala časna sestra. 

Fondaciju su podržale John McEnroe, Andre Agassi, Steffi Graf, Pete Sampras, Cindy Crawford i Kevin Costner. Iako je postala časna sestra, to je ne sprječava da ponekad igra veteranske mečeve.