Amerikanac John McEnroe osvojio je više od 150 teniskih turnira, ali i titulu najomraženijeg tenisača u povijesti koju će mu teško netko oduzeti. John, koji je 16. veljače slavio 64. rođendan, poznat je posebno po svojoj rečenici: 'Ne možete biti ozbiljni' koju je volio izgovarati na mečevima kada nije bio zadovoljan sudskim odlukama što je bilo uvijek kad mu nisu išle u prilog.

'Osebujni' tenisač se nije odrekao tenisa ni u mirovini i igra na turnirima za sportske legende, a često zna biti u ulozi televizijskog komentatora na važnim sportskim događanjima. Izdvojili smo neke od upečatljivih Johnovih ispada.

'Počastio' protivnika

McEnroe je često pokazivao da nema kontrole i svoje frustracije je izbacivao na sucima i protivnicima. Tenisač je 1983. na turniru u njujorškom Forest Hillsu rekao tijekom meča Tomasu Smidu da je 'komunističko kopile'. Tenisač Smid, koji je rođen u bivšoj državi Čehoslovačkoj, i njegovi fanovi su bili bijesni zbog ovih riječi.

John McEnroe je poznat po izljevima bijesa na teniskom terenu.
Profimedia 

John je dobio kaznu od 1.000 dolara, ali Tomas nije htio sve tako olako pustiti. Sljedeći put kada su igrali jedan protiv drugog, Smid je sjeo svaki put kada bi McEnroe tražio provjeru sudačke odluke. Vrijeđali su se međusobno dok su stajali blizu mreže. Usto je John umalo pogodio protivnika lopticom u usta i poslije se hvalisao jer je pobijedio.

Rasistički ispad

Kada je McEnroe 1987. igrao meč Davis Cupa protiv Borisa Beckera, okomio se na linijskog suca. 'Nisam znao da imaju crne Nijemce', rekao mu je tenisač aludirajući da sudi u korist Njemačke i protiv Amerike. Tu nije bilo kraja rasističkom ispadu. Na drugog suca je vikao: 'U kojoj si vražjoj zemlji?', pitao ga je. Obratio mu se i na njemačkom jeziku. 'Govoriš li engleski jezik?', pitao ga je. Nakon toga se okrenuo i protiv publike i govorio im: 'Odite pojesti malo kiselog zelja!'

John McEnroe je znao napadati suce i suigrače.
Profimedia 

Molili ga da ode

Čelnici Queen's Club, privatnog kraljevskog teniskog kluba u Londonu nisu bili zadovoljni Johnovim ponašanjem pa su ga molili 1985. da se odrekne svog počasnog članstva. Naime, tijekom jednog svog treninga, uvrijedio je suprugu predsjednika kluba.
Sheila Boden nije htjela otkriti, koje je riječi izgovorio tenisač, rekavši da to nitko normalan ne bi ponovio.

'Mislim da ljudi uopće ne znaju kakav je to klub, a i da ne mare o njemu. Recimo to ovako: 'Drago mi je što živim u Americi', poručio je McEnroe. Nije poznato je li se odrekao počasnog mjesta ili su mu ga prema pravilima oduzeli 30 dana od prijestupa.

Serena Williams na meti

Kao najavljivač i komentator teniskih mečeva John se nastavio dovoditi u neugodan položaj, a 2017. se okomio na Serenu Williams. Rekao je da bi bila negdje na 700. mjestu da igra 'mušku igru', odnosno tenis u muškoj kategoriji.

'Poštuj mene i moju privatnost dok pokušavam imati dijete', poručila mu je Serena koja je 2017. rodila kćerkicu. John je pri svojim kritikama zaboravio da je Williams osvojila više od 20 Grand Slam naslova što je čini najuspješnijom tenisačicom u ženskoj i u muškoj konkurenciji.

John McEnroe se 2017. okomio i na Serenu Williams.
Profimedia 

Meč sa Slobodanom Bobom Živojinovićem

U rujnu 1987. na US Openu McEnroe je igrao meč protiv Slobodana Bobe Živojinovića, supruga Lepe Brene. U jednom trenutku je poludio jer su suci donijeli odluku protiv njega pa je bacio reket na teren i vikao.

'Jesi li išta vidio? Ne možeš li vidjeti nijednu vražju stvar? Ovo me koštalo seta. Set je bio gotov, lopta je bila vani', bjesnio je tenisač.

'Dosta mi je ovog razgovora. Ovo nema ništa sa mnom', odgovorio mu je sudac Mike Ings. John je na kraju pobijedio Živojinovića, a suspendiran je na dva mjeseca i platio je 10.000 dolara kazne.

John McEnroe ostao je upamćen kao skandalima sklon tenisač.
Profimedia 

Povijesna diskvalifikacija

McEnroe je nastavio nizati ispade pa je tako 1990. na Australian Openu poludio tijekom meča s Mikaelom Pernforsom. Hodao je po terenu, bacao reket i psovao i dobio je nekoliko upozorenja. No unatoč svemu se okomio na suca i uskoro su ga zaštitari ispratili s turnira. To je bilo prvi put da je John diskvalificiran zbog groznog ponašanja, a na Australian Openu takav potez nisu napravili od 1963.